Olkena

Specjalizujemy się w produkcji wyrobów z materiałów jak:

  • pianka poliuretanowa,
  • wełna mineralna,
  • ABS,
  • styropian, styrodur,
  • blacha aluminiowa.

Sztukateria elewacyjna czyli siła detali

Sposób na elegancką fasadę budynku

Sztukateria elewacyjna to jedna z tych kategorii detali architektonicznych, które wpływają na wyjątkowy wygląd budynków. Od lat listwy okienne czy podparapetniki są wykorzystywane w celu ozdobienia fasad. Takie elementy dodają im nieco elegancji i prestiżu. Niezależnie od stylu, jaki chce się uzyskać, warto wykorzystywać dekoracyjne detale, by uzyskać zamierzony efekt.

Sztukateria elewacyjna z bogatą historią

Początki sztukaterii sięgają czasów starożytnych. Już wtedy bowiem stosowano zdobienia na budynkach, szczególnie w kulturach rzymskiej i greckiej. Z biegiem lat, sztukateria stała się coraz bardziej popularna, a jej rozwój przyspieszył w okresie renesansu, baroku i klasycyzmu. Od tego czasu sztuka zdobienia fasad ewoluowała. Oczywiście także materiały, które tworzą gzymsy Gdańsk oraz inne detale, zmieniały się z biegiem czasu.

Materiały do tworzenia sztukaterii

Obecnie do tworzenia sztukaterii na elewację używa się różnorodnych materiałów. Najczęściej jest to gips, beton, poliuretan oraz styropian. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Gips jest klasycznym materiałem, ale wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Styropian i poliuretan są lekkie oraz odporne na wilgoć. Mogą być jednak mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Beton architektoniczny jest z kolei trwały i odporny, ale zdecydowanie cięższy od innych materiałów. W związku z tym nie nadaje się chociażby na listwy okienne.

Jakie funkcje pełni sztukateria elewacyjna?

Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, sztukateria elewacyjna ma liczne funkcje praktyczne. Może bowiem zabezpieczać elewację przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych oraz poprawiać izolacyjność termiczną budynku. Sztukateria Gdańsk, to też dobry sposób, by maskować nierówności ścian czy odciągać uwagę od mniej atrakcyjnych obszarów.

Montaż i konserwacja

Tylko doświadczeni fachowcy powinni przeprowadzać montaż sztukaterii elewacyjnej. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, zapewnią prawidłowe przygotowanie powierzchni oraz dokładne spasowanie elementów. Montaż elementów sztukateryjnych może odbywać się za pomocą kleju lub kołków. Dobór zależy od rodzaju materiału, a w szczególności jego wagi. Ważne jest również, aby właściwie zaimpregnować sztukaterię.
Konserwacja sztukaterii elewacyjnej jest istotna, aby utrzymać jej atrakcyjny wygląd przez długie lata. W zależności od materiału, może obejmować regularne czyszczenie, malowanie oraz zabezpieczanie specjalistycznymi impregnatami. Warto również sprawdzać stan sztukaterii co jakiś czas, aby szybko zareagować na ewentualne uszkodzenia. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdzie podparapetniki bądź gzymsy Gdańsk będą powodowały nieestetyczne zacieki na ścianach.

Chcesz uzyskać więcej informacji?

Staramy się odpowiadać na wszelkie zapytania na bieżąco. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 h na dobę.

Skontaktuj się